I weekenden d. 27. – 28. januar var Herlufsholm vært for det halvårlige Round Square møde for rektorer og Round Square koordinatorer fra alle de europæiske RS-skoler.
Formålet med mødet var at skabe fremdrift i regionen med hensyn til at skabe Round Square aktiviteter, at udveksle ideer og inspiration og udvikle RS-konceptet. Det blev et historisk møde fordi det for første gang blev afholdt i Skandinavien – og derudover fordi vi havde besøg af repræsentanter fra nye interesseret skoler fra England, Skotland, Tyrkiet, Rumænien, Albanien og Italien.
Mødet blev indledt med en flot velkomstceremoni i Festsalen, hvor rektor bød velkommen og hvor Herlufsholms Dansetruppe (6.-10.klasseselever) under ledelse af Sofie Nelapa,3g dansede, hvor All Stars-bandet spillede med Mathilde Olhoff-Jakobsen,3g som solist og hvor RS- Kor underholdt under dirigeret af lektor Karsten Nielsen.
Gæsterne blev bl.a. trakteret med en traditionel dansk frokost fra vores fremragende køkken om lørdagen, hvilket de nød meget.
Mødet blev en stor succes, og de over 50 delegerede udtrykte stor glæde over mødet og ikke mindst over at få lejlighed til at opleve Herlufsholm.
Rektor